608_yemek Eruhtayasam
YÖRESEL YEMEK YARIŞMASININ ERUH ETABI DÜZENLENDİ
Zengin Siirt Mutfağının Türkiye’de ve dünyada iyi tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla Siirt Valiliği himayelerinde Vali Ali Fuat Atik’in eşi Fulya Atik öncülüğünde Siirt Ödüllü Yöresel Yemek yarışmasının Eruh etabı gerçekleştirildi.
Siirt Valisi Ali Fuat Atik’in eşi Fulya Atik ve Eruh Kaymakamı Murtaza Dayançın eşi Damla Dayanç yarışmacılara başarı diledi.
Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Kaymakam Dayanç’ın eşi Damla Dayanç, bir milletin ancak örf, adet, gelenek, göreneğiyle ayakta kalacağını dile getirdi.
Yemek yarışması sayesinde lezzetlerin kayıt altına alındığını da belirten Dayanç, “Bu topraklarda yüzyıllardır analarımız, bacılarımız, ev hanımlarımız usta elleriyle maharetlerini sergileyerek, ailelerine ve misafirlerine türlü aşlar pişirmektedir. Eruhlu kadınlarımız da bu konuda ne kadar maharetli olduklarını ispatlayacaklardır. Beş yıldır burada yaşayan biri olarak açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki her yörenin olduğu gibi Eruh’un da kendine has damak lezzetleri mevcut olup, mutlaka tadılması gerekmektedir” diye konuştu.
Yöresel şarkıcıların sahne aldığı ve halk oyunları gösterilerinin de sergilendiği yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.
12’si yemek ve 8’i tatlı kategorisinde olmak üzere 20 kadının yer aldığı yarışmada jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda yemek kategorisinde birinci Zeynep Yıldırım, ikinci Yasemin Orhan, üçüncü Emine Demir, tatlı kategorisinde ise birinci Leyla Alp, ikinci Leyla Dayan, üçüncü Nergiz Ertan oldu.